KAJ JE ENERGETSKI PREGLED?
Energetski pregled je prvi korak v procesu izboljšanja energetske in produktne učinkovitosti podjetja. Hkrati podjetju omogoča, da postane učinkovita in trajnostno naravnana organizacija.
Cilj energetskega pregleda je izboljšati izkoristek procesa oziroma zmanjšati izgube energije in pripadajoče stroške. Tako se na osnovi analize porabe energije in izvedbe meritev določi, kje v sistemu je bila energija porabljena koristno in kje so nastopile energetske izgube. Hkrati se identificirajo energetsko učinkoviti ukrepi skupaj z ovrednotenjem ekonomske upravičenosti.
Podroben program del se določi glede na specifično energetsko problematiko stavbe ob ogledu objekta ali pa je predlagan s strani naročnika.
VRSTE ENERGETSKIH PREGLEDOV
- Preliminarni energetski pregled pregled predstavlja najbolj enostavno obliko energetskega pregleda. Analiza se izdela na podlagi enodnevnega pregleda podjetja ali stavbe ter zbranih podatkov iz vprašalnika.
- Poenostavljeni energetski pregled se priporoča za enostavne in lahko razumljive primere v manjših podjetjih in stavbah kjer so ukrepi, ki naj bi jih izpeljali popolnoma razvidni.
- Razširjeni energetski pregled zahteva natančno analizo podjetja ali stavbe. Razčleni se celotna poraba vseh energentov in električne energije, po vseh porabnikih, tako da je analiza porabe in stroška za delovanje objekta celostna. Podrobno se analizirajo možnosti za zmanjšanje porabe vseh energentov in električne energije, ki se prikažejo v različnih scenarijih ukrepov.
REZULTATI ENERGETSKEGA PREGLEDA
Zaključna faza energetskega pregleda je predstavitev končnega poročila v katerem so prikazane ugotovitve izsledkov meritev in analiz.
Na začetku poročila je predstavljena prednostna lista ukrepov učinkovite rabe energije glede na investicijo, vračilno dobo in stopnjo tveganja ter služijo vodstvu podjetja kot vodilo za odločitve o potencialnih investicijah.
Glavnino poročila pa predstavljajo opisi sistemov, predstavitev gradbene fizike stavbe ter določitev rabe energije bistvenih porabnikov.
USPOSOBLJENOST STROKOVNJAKOV
- SIST EN 16247-5: Strokovnjaka za izvajanje energetskih pregledov industrijskih objektov s proizvodnimi procesi
- ISO 9001:2015: Pooblaščeni notranji presojevalec sistema vodenja kakovosti
- ISO 14001:2015: Pooblaščeni notranji presojevalec sistema vodenja kakovosti
- EUREM – Evropski energetski manager,
- Neodvisni strokovnjak za izdelavo in izdajo energetskih izkaznic.
IZPOLNJEVANJE ZAKONODAJNIH OBVEZ
Zakon o učinkoviti rabi energije – ZURE velikim gospodarskim družbam v 16. členu nalaga obvezno kontinuirano izvedbo energetskih pregledov na vsaka štiri leta ter poročanje o izvedenih pregledih Agenciji za energijo.
KORISTNE POVEZAVE
- Zakon o učinkoviti rabi energije ZURE – (Uradni list RS, št. 158/20)
- Agencija za energijo – obveza za velike gospodarske družbe
- Pravilnik o metodologiji za izdelavo in vsebini energetskega pregleda
- Priročnik za izvajalce energetskih pregledov
- Metodologija izvedbe energetskega pregleda